Teownik 120. Do czego służą kształtowniki w budownictwie? Dwuteownik hem

Teowniki to rodzaje kształtowników, które pozwalają nam połączyć wiele elementów. Istnieje wiele ich rodzajów do najpopularniejszych zaliczają się: teownik 120 oraz dwuteownik hem, ceowniki, kątowniki (stosowane w metalurgii), płaskowniki i zetowniki. Wykonuje się je z bardzo trwałych materiałów, najczęściej stali różnych gatunków.

Dwuteownik hem – do czego się go stosuje

Dwuteownik to rodzaj kształtownika, którego przekrój poprzeczny ma kształt dwóch złączonych pionowymi liniami liter T. Są zazwyczaj stosowane w konstrukcjach budowlanch i inżynierskich.. Mogą być walcowane i mają wówczas wysokość do 1000 milimetrów. Długości handlowe dwuteowników o wysokości do 140 milimetrów, nie przekraczają 13 metrów.

Teownik 120 – zastosowanie teowników

Teowniki (kształtowniki o kształcie litery T) stosuje się zwłaszcza w budownictwie do łączenia nowych i wzmacniania starych konstrukcji. Może być wykorzystywany w budowie słupów energetycznych, ale też konstrukcji dachowych w domach jednorodzinnych oraz w mniejszych lub większych konstrukcjach stalowych a nawet przy wznoszeniu altan. Najogólniej mówiąc sprawdzi się wszędzie, gdzie jako element konstrukcyjny zostały zastosowane profile stalowe.

Może Ci się również spodoba