Drewniana podłoga – jak o nią dbać

Odpowiednia pielęgnacja i proces czyszczenia podłogi jest niezwykle istotny szczególnie jeśli chcemy cieszyć się na długo pięknem drewna. Jednym z często pojawiających się pytań jest zagadnienie czym myć podłogę olejowaną . Odpowiednio zabezpieczona przy pomocy profesjonalnego oleju do drewnianych podłóg deska charakteryzuje się nie tylko pięknym wyglądem, ale także dużą trwałością.

 

Wówczas jej pielęgnacja może odbywać się podobnie jak w przypadku desek lakierowanych czyli przy użyciu odpowiednich preparatów do mycia i zabezpieczania drewna. Dodatkowo warto pamiętać, że naturalne olejowane drewno posiada dużą zaletę – w łatwy sposób może zostać odświeżone poprzez ponowne olejowanie. Jest to oczywiście zarówno zaleta, jak i wada – bowiem taka podłoga wymaga cyklicznej pielęgnacji i odświeżania poprzez powtarzanie tego zabiegu, ale z drugiej strony wiele osób decyduje się na olejowanie desek podłogowych ponieważ ten zabieg pozwala na zachowanie niemal w pełni naturalnego wyglądu drewna. W przypadku lakierowania desek drewno zyskuje jednak nieco inny wygląd. Olejowanie pozwala na zabezpieczenie drewna, przy równoczesnym zachowaniu niemal naturalnego wyglądu. Warto jednak wiedzieć, że olej chroni drewno w mniejszym stopniu niż lakier. Olejowana podłoga wymaga z naszej strony większej uwagi, jest bardziej podatna na zarysowania i wgniecenia oraz odbarwienia spowodowane wylaniem różnych substancji.

 

Warto mieć to na uwadze szczególnie jeśli w naszym domu mieszkają małe dzieci lub zwierzęta, które do naszej drewnianej podłogi będą podchodzić z mniejszą atencja i uwagą. Olejowaną podłogę można myć przy pomocy delikatnych preparatów uniwersalnych do mycia podłóg lub też specjalnych środków czyszczących do pielęgnacji drewna. To drugie rozwiązanie pomimo, iż zapewne trochę droższe bo wymaga kupienia osobnego płynu do podłogi drewnianej jest lepsze, ponieważ zyskujemy pewność że zawarte w środku detergenty nie będą zbyt silnie nie uszkodzą olejowej warstwy chroniącej nasze drewno.

Możesz również polubić…