Do czego przydają się płyty OSB?

Płyty OSB to bardzo popularne materiały drewnopochodne o szerokim zastosowaniu w branży budowlanej oraz meblarskiej. Płyta OSB powstaje poprzez sprasowanie ze sobą kilku warstw płyt wiórowych, w których wióry ułożone są w równej płaszczyźnie. Sam proces odbywa się z wykorzystaniem bardzo dużego ciśnienia oraz syntetycznych klejów, które wzmacniają strukturę całej płyty i odpowiadają za jej właściwości. Szeroka dostępność oraz uniwersalność płyt sprawia, że znajdziemy dla nich naprawdę wiele możliwych zastosowań.

Przede wszystkim płyty OSB świetnie nadają się do wykorzystywania w branży budowlanej. Materiały te mogą sprawdzić się między innymi jako nośne zewnętrzne oraz wewnętrzne poszycie dachów i ścian. Ponadto w domach tworzonych metodą szkieletową, z płyt OSB możemy stworzyć trwałe elementy konstrukcyjne tych domów lub dachów. Płyty dzielimy według określonej numeracji od 1 do 4, gdzie im wyższy numer, tym bardziej wytrzymała płyta. Największą popularnością cieszą się płyty OSB o numeracji 3, które doskonale odnajdują się również w warunkach dużej wilgotności.

Gdzie jeszcze wykorzystamy płyty OSB?

Płyty OSB wykorzystywane są zarówno przez profesjonalistów oraz indywidualnych użytkowników. Możemy z nich stworzyć poszycie podkładów podłogowych oraz nawet podłogę właściwą, na przykład w przydomowym warsztacie lub w garażu. Podłoga taka będzie odporna na uszkodzenia mechaniczne, co w takich pomieszczeniach będzie na wagę złota. Same płyty bardzo często wykorzystywane są zamiennie za lite deski lub sklejki, co jest ich dodatkowym atutem.

Poza branżą budowlaną, płyty OSB z powodzeniem mogą być wykorzystywane również do produkcji mebli. Jedną z opcji może być tworzenie mebli takich jak regały oraz półki. Z drugiej strony płyty OSB bardzo chętnie wykorzystywane są jako szkielety do mebli tapicerowanych i w tym wariancie stosuje się je na szerszą skalę. Podstawa zbudowana z płyt OSB jest bardzo trwała, a pokrycie jej tkaninami tapicerskimi lub pianką nadaje meblom finalnego kształtu. Takie płyty są bardzo wdzięczne aranżacyjnie oraz powszechnie dostępne, dlatego wykorzystywane są bardzo często do wielu innych zadań, które mogą zależeć tylko od naszej wyobraźni.

Możesz również polubić…